عید نوروز در ترکالکی

مراسم عید نوروز در ترکالکی و منطقه ی عقیلی

 

عید نوروز در ترکالکی

 

عید نوروز  که بزرگترین جشن ملی ایرانیان و یادگار نیاکان ما می باشد ، در این دیار به خوبی جشن گرفته می شود در روایات زرتشتی و اکثریت مورخان ایرانی و عرب بنیاد آن را به جمشید جم پادشاه پیشدادی نسبت میدهند (نقل می کنند بعد از فتح شوشتر هرمزان فرماندار خوزستان که مسلمان شده بود و در شهر مدینه اقامت داشت چون نوروز فرارسید آن را عید ساخت و شیرینی های بسیار ی تدارک دید از آن خونچه ی مزین جهت حضرت علی ابن ابی طالب (ع) فرستاد .چون آن خونچه ی رنگین را نزد حضرت بردند علت پرسید پاسخ دادند جهت فرارسیدن جشن نوروز است و ایشان بر سبیل شوخی فرمود ند : کل یوم نیروز نا یعنی هر روز را برایمان نوروز کنید .

مردم بعد از پشت سر گذاشتن فصل زمستان چند روز قبل از عید به استقبال آن می روند مثلا پدران به تهیه و تدارک جشن می پردازند ، برای بچه ها لباسهای نو می خرند ، مقدار زیادی شیرینی و تنقلات تهیه نموده و زنان به خانه تکانی مشغول می شوند و کارتهیه سفره هفت سین از جمله کاشتن گندم و سبزه در ظرفها را انجام داده و به استقبال این عید باستانی می روند. در قدیم زنان کلوچه درست می کردندو تخم مرغ را پخته و رنگ می کردندوبه بچه ها هدیه می دادند و بزرگترها هم به بچه ها سکه های 2 ریالی و 5 ریالی هدیه می دادند.

امروزه قبل از تحویل سال اکثر مردم به زیارت امامزاده محمد بن زید (ع) می روند تا موقع تحویل سال در آنجا به راز و نیاز بپردازند وآنهایی که در منزل می مانند در کنار سفره هفت سین قرآن تلاوت می کنند. وبعد از تحویل سال با همدیگر روبوسی کرده وبچه ها دست بزرگترا را می بوسند و سال نو را به همدیگر تبریک می گویند و بزرگترها هم جهت خوشحالی بچه ها به آنها عیدی می دهند و در روز سیزده بدر تمام مردم منطقه از خانه خارج و به دامان طبیعت پناه می برند ، بطوریکه هیچ کس در روستا ها نمی ماند و این سنت دیرینه را به پا می دارند.

/ 1 نظر / 16 بازدید
آزاد

سلام دوست گرامی ، با یک مطلب جدید بروز هستم ، فرصت داشتید خوشحال می شوم یک سری بزنید. پیروز باشید آدرس وبلاگ چشمه ریگی | http://blog.cheshmehregi.com